Opłaty i podatki

Opłaty sądowe

W razie dokonywania czynności pociągających za sobą konieczność dokonania wpisu w księdze wieczystej lub jej założenia, notariusz pobiera i uiszcza na rachunek właściwego sądu opłatę sądową związaną z danym wpisem.

Wysokość opłat sądowych uregulowana została w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Podatki

Notariusz pełni funkcję płatnika, a zatem oblicza, pobiera i odprowadza do właściwego organu podatkowego następujące podatki należne od czynności dokonanych w formie aktu notarialnego:

- podatek od czynności cywilnoprawnych,

- podatek od spadków i darowizn.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, notariusze są płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego:

1) darowizny;

2) umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie;

3) umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności;

4) umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania.

 

Taksa notarialna

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności.

Wysokość taksy notarialnej uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tj. Dz.U. 2020 poz. 1473 ze zm.).

Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia

 

W celu dokładnego wyliczenia wysokości opłat lub podatków związanych z daną czynnością prosimy o mailowy lub telefoniczny kontakt z kancelarią.